Ciasto Łącki przekładaniec

Powiem Wam, że czaiłam się na niego od dawna, ale postanowiłam poczekać do Bożego Narodzenia, bowiem w skład jego wchodzą suszone śliwki- jeden z kulinarnych symboli Świąt:) Miałam wobec tego ciasta wielkie oczekiwania ( i nie tylko ja- moja mama uwielbia śliwki)i naprawdę się nie zawiodłam! To mocno nasączone alkoholem połączenie suszonych owoców, orzechowego ciasta, czekolady i mlecznego kremu sprawia, że może zakręcić nam się w glowie:) To przekładaniec typu- jadłeś- nie prowadź samochodu, jeśli wiecie co mam na myśli:))Wysokoprocentowe, tortowe ciasto- połowa została u Nas , a połowa powędrowała na zamówienie. Dla mnie to smak pysznych śliwek w czekoladzie z nutą mlecznego nadzienia. Przepis z książki "Wielka księga Ciast s. Anastazji".
Składniki na biszkopt kakaowy:
6 jaj
szklanka cukru
¾ szklanki mąki pszennej
3 łyżeczki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier i miksujemy do uzyskania „bezy”. Dodajemy żółtka. Miksujemy na najniższych obrotach. Dodajemy mąkę przesianą z proszkiem i mieszamy, następnie wsypujemy kakao. Ponownie mieszamy. Ciasto przekładamy do blachy 25cm x 36 cm. i pieczemy 40 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.Uwaga: ja ten biszkopt przekroiłam na pół(biszkopt z 3 jaj w zupełności wystarczy)
Składniki na ciasto orzechowe:
250 g orzechów włoskich grubo siekanych
5 białek 
szklanka cukru
1 łyżka miodu
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka bułki tartej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno. Dodajemy stopniowo cukier i ubijamy na sztywną bezę. Następnie dodajemy: orzechy, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, miód i bułkę tartą. Dokladnie mieszamy. Wykładamy do blachy 25 x 36 cm. wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 35 minut w temp. 175 stopni. Studzimy.
Składniki na masę:
2 szklanki mleka
szklanka cukru
5 żółtek
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
300-350 g masła roślinnego
Z mleka, cukru, żółtek i mąki gotujemy budyń. Studzimy i ucieramy z masłem.
Składniki na warstwę śliwkową:
500 g śliwek suszonych bez pestek
¾ szklanki wódki
Śliwki zalewamy alkoholem i szczelnie przykrywamy. Odstawiamy na noc. Odcedzamy( alkohol zostawiamy do nasączenia biszkopta ciemnego).
Dodatkowo:
WYKONANIE:
biszkopt ciemny( nasączamy alkoholem od śliwek)
 
1/3  masy
 
biszkopt orzechowy
 
1/3 masy
 
śliwki
 
1/3  masy
 
polewa
 
Ciasto należy schłodzić min. 5 godzin przed podaniem.
Smacznego!

Jak upiec 14 ciast i nie zwariować:)Święta w zdjęciach

 Dziś będzie nietypowo;) Jako, że mamy ostatnie dni starego roku- czas podsumowań, refleksji, zapraszam Was na mój (przed)świąteczny tydzień w zdjęciach. Fotki obejmują kilka dni przed Wigilią( kiedy to „wyżywałam” się cukierniczo:)) oraz same Święta w naszym domu. Pomyślałam sobie, że pokażę Wam taki miks fotek z tego najcudowniejszego czasu w roku. Dostaję też sporo maili z pytaniami jak się uwinęłam z taką ilością ciast: wydaję mi się, że grunt to plan:) Pokażę Wam ten mój rozkład pieczenia i przekładania ciast( aby wszystko było świeże przy dużej ilości wypieków) Mam nadzieję, że Was nie zanudzę i komuś się ten mój plan przyda:)

Czwartek:
siekanie bakalii, mielenie orzechów,mielenie maku i sera
pieczenie kruchych i piernikowych blatów do ciast( sernik gotowany, brazylianka, migdałowy dziadek)
Piątek:
pieczenie biszkoptów i innych spodów( biszkopty można upiec nawet 3 dni przed przekładaniem- będą się łatwiej kroić i dobrze "napiją się nasączenia")
Sobota:
działam z makowcami japońskimi i sernikami ze śmietany 18 %
przygotowuję bazy do kremów
rozrabiam galaretki i odstawiam do stężenia(Ciasto kostka Rubika)
Niedziela:
przygotowuję kremy i masy(łączę bazy z masłem)
przekładam ciasta
nasączam alkoholem
przygotowuję polewy i ozdabiam ciasta
odstawiam do schłodzenia
Poniedziałek:
porcjowanie i wydawanie ciast w dobre ręce:)
pamiątkowa fotka na bloga:) 
Choinka
Świąteczny stół
Mój boksio Baster odpoczywa pod choinką:)
i na kanapie:)
za oknem już biało
stół a na nim kulinarny misz-masz:)
no dobra- alkohol też był;P
Stroiki- dzieła mojej Mamy:)
i świąteczne akcenty:
Dla mnie Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w roku. I chociaż teraz zasiedliśmy do stołu w pomniejszonym składzie, bez ukochanej Babci, było naprawdę  ciepło i rodzinnie. A jak Święta u Was? 

Ciasto Czarno Białe

Jak tam Kochani po Swiętach? Było słodko i smacznie?:) Dziś proponuję Wam ciasto, które robiłam chyba jeszcze w październiku.. Zdjęcia zgrałam dopiero teraz i pomyślałam sobie, że tak na poświąteczny początek będzie w sam raz:) Pamiętam,że zrobiłam je dość szybko , bo było zapotrzebowanie na ciasto, a mnie pozostał kakaowy biszkopt od innego przekładańca, więc wymyśliłam coś a ' la szachownica.Chciałam osiągnąć też w miarę ciekawy wygląd:) Ten wypiek to czekoladowo- mleczna gra smaków. Nowością był dla mnie krem na bazie śmietany i budyniu i okazał się strzałem w 10- dobrze "skleja" ciasto i tężeje na dość sztywną masę."Czarno-Białe" po schłodzeniu smakuje jak delikatny waniliowy serniczek w czekoladowej oprawie..Takie szybkie ciasto do kawy:)
Składniki na biszkopt kakaowy:
6 jaj
szklanka cukru
niepełna szklanka mąki pszennej
3 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka oddzielamy od żółtek. Dodajemy do nich szczyptę soli i miksujemy na sztywno. Pod koniec dodajemy cukier i ubijamy na sztywną bezę. Dodajemy po jednym żółtku i miksujemy na najniższych obrotach. Mąkę przesiewamy z kakao i proszkiem do pieczenia. Dodajemy do masy jajecznej i dokładnie mieszamy. Pieczemy 35-40 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy.Kroimy na dwa blaty: grubszy i cieńszy.

Grubszy  z blatów kroimy w paski( w szerokość)
 Składniki na krem:
2 szklanki mleka
budyń waniliowy
2 szklanki kremówki 30 % tłuszczu
6 łyżek cukru pudru
6 łyżeczek żelatyny
Z mleka gotujemy budyń. Do gorącego dodajemy 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w ¼ szklanki gorącej wody i dokładnie mieszamy. Studzimy. Śmietanę miksujemy z pudrem. Dodajemy 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w ¼ szklanki gorącej wody. Mieszamy dokładnie. Łączymy obie masy: do śmietany ,miksując, dodajemy po łyżce przestudzonego budyniu.
Nie obawiajcie się jeśli masa będzie rzadka- i tak stężeje po schłodzeniu:)

Dodatkowo:
mała paczka herbatników kakaowych
WYKONANIE:
blat ciasta( cienki) + ¾ kremu.
połowa pasków z grubszego blatu(dociskamy)
cieniutka warstwa kremu( rozciągamy po paskach)
połowa pasków z grubszego blatu (wkładamy w luki między poprzednimi paskami)
cieniutka warstwa kremu( rozciągamy po paskach)
pokruszone herbatniki kakaowe
 
Wstawiamy do lodówki na 3 godziny do czasu stężenia kremu. Aby uzyskać taki efekt jak na zdjęciach ciasto kroimy w długość:)
Smacznego!