Ciasto Napoleonka

 
 
Dziś przepis na ciasto- klasyk. Napoleonka, zwana także kremówką to lekki przekładaniec na półfrancuskim cieście wypełniony cudownie gładką i słodką budyniową masą. Przygotowane przeze mnie w ramach tłustego czwartku „na szybkości” jak to mówię;) Do zrobienia w 1 godzinę, bo masę wykładamy ciepłą, a w między czasie możemy wykonywać ciasto. Jednak sama Napoleonka najlepsza jest na drugi dzień- miękkość ciasta rozpieszcza wtedy podniebienie i stanowi zwartą całość z delikatną mleczną masą. Polecam!
 Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
1 kostka masła (200 g)
1 szklanka śmietany 18% tłuszczu
Mąkę przesiewamy na stolnicę. Dodajemy posiekane masło i wyrabiamy w rękach na piasek.
Dodajemy śmietanę i zagniatamy. 
Rozwałkowujemy cienko( na 0, 5 cm) i składamy wpół dwa razy. Wałkujemy. 
Czynność powtarzamy ok 5 razy, aż na cieście zauważymy pęcherze powietrza. Rozwałkowujemy na grubość 0, 5 cm i dopasowujemy do wielkości blachy na 2 ciasta
Każde pieczemy do zrumienienia ( ok 25-30 minut) w temp. 190-200 st.
 Składniki na masę:
1 litr mleka
1 szklanka cukru
2 małe cukry waniliowe
2 żółtka
1 szklanka mąki pszennej
3 szklanki mleka gotujemy z cukrami. Żółtka, mąkę i szklankę mleka dokładnie roztrzepujemy bądź miksujemy na gładko. Wlewamy na gotujące mleko z cukrami i gotujemy do zgęstnienia.
WYKONANIE:
blat ciasta
 
masa
blat ciasta
posypujemy obficie pudrem i wstawiamy na min. 4 godziny do lodówki ( najlepiej jednak smakuje drugiego dnia;), ja kroiłam po paru godzinach i ciasto wierzchnie lekko się pokruszyło, po nocy w lodówce było mięciutkie)
Smacznego!

Pączkowe Róże karnawałowe

Karnawał ma się ku końcowi, więc trzeba przygotować coś specjalnie na Tłustoczwartkową fetę;)U mnie co roku są to faworki, ale tym razem na kilka dni przed ostatkami upichciłam na szybko róże karnawałowe. Z pomocą przyszedł mi ten blog i jego autorka .klik. A nie są to typowe, kruche róże a drożdżowe, z ciasta pączkowego, bardzo puchate i mięciutkie w środku. Posypane cukrem pudrem i nadziane domowym porzeczkowym dżemem stanowiły ucztę nie tylko dla podniebienia ale i okaJ Takie pączki w wersji z widocznym nadzieniem;)
Składniki na ciasto:
0,5 kg mąki pszennej
3/4 szklanki ciepłego mleka
50 g  świeżych drożdży
3 łyżki cukru
2 jajka
50 g roztopionej, ostudzonej margaryny
olej do smażenia
cukier puder do posypania
białko z jednego jajka
Dodatkowo:
gęsty dżem ( u mnie porzeczkowy)
cukier puder do posypania
Z drożdży, mleka, cukru i  3 łyżek mąki robimy zaczyn. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 10 minut. Margarynę rozpuszczamy i studzimy. Do sporej miski przesiewamy resztę mąki, wbijamy jaja, wlewamy ostudzoną margarynę oraz zaczyn. Wyrabiamy gładkie i lśniące ciasto. Odstawiamy przykryte bawełnianą ściereczką do ciepła na 20 minut. Rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm. Szklankami bądź literatkami o 3-4 różnych średnicach wykrawamy koła. Każde delikatnie nacinamy w 4 miejscach i przylepiamy białkiem od największego do najmniejszego, lekko przyciskając.
Smażymy w głębokim tłuszczu „płatkami do dołu” do zrumienienia( uwaga- łatwo przypalić;)).
Do środka każdej róży nakładamy sporą łyżkę gęstego dżemu lub powideł. Posypujemy cukrem pudrem po wierzchu.

Smacznego!

Eklery z kawowym kremem

Wczoraj były słone zakąski, za to dziś wracam ze słodkościami i dozą sentymentu do dziecięcych lat. Właśnie ptysie i eklerki kojarzą mi się z latami błogiej beztroski i słodkiego dzieciństwa. Wypady z mamą do miasta do cukierni na małe co nieco prawie zawsze kończyły się zamówieniem przeze mnie ptysia, eklerka albo ( co już wiecie klik) bajaderki;P Ponieważ lubię wracać do przyjemnych słodkich wspomnień, postanowiłam zainspirować się czasami dzieciństwa, ale wziąć pod uwagę to, że dorosłam(hihi) i zaczęłam zachwycać się kawą. Stąd przepis na Eklery z kawowym kremem i nutą czegoś mocniejszegoJ Wypieczone chrupkie ciasto parzone wypełnione po brzegi kremem i oprószone pudrem, ach błogo….
Składniki na ciasto parzone ( ok. 12 sztuk dużych eklerów) :
1 szklanka wody
125 g margaryny
 szczypta soli
1 szklanka mąki
4 jaja
1 łyżeczka proszku do pieczenia
 Wodę gotujemy z masłem i szczyptą soli. Gdy widzimy "bąble" gotującego się płynu wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i szybko mieszamy drewnianą łyżką. Zaparzamy około 2 minut. Ciasto samo uformuje się w kule- wystarczy ,że będziemy mieszać "od brzegów". Następnie do wystudzonego dodajemy po jednym jaju i miksujemy na najniższych obrotach, aż będzie gładkie i lśniące. Na blachę wykładamy bądź wyciskamy szprycą ciastka o długości ok. 4-5 cm. 

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Pieczemy 30-35 minut w temperaturze 200 stopni. Studzimy na kratce.

Składniki na krem kawowy:
2 szklanki mleka
pół szklanki cukru
3 żółtka
pół szklanki mąki
cukier waniliowy
250 g masła
1 łyżka kawy rozpuszczalnej typu crema+ łyżka kakao+ kieliszek wódki- mieszamy dokładnie.
Żółtka miksujemy z cukrami na puszystą masę. Dodajemy mąkę, wlewamy 3/4 szklanki mleka i nadal miksujemy do uzyskania idealnie gładkiej konsystencji. Resztę mleka zagotowujemy. Wlewamy do niego masę budyniową.  Mieszamy energicznie , aby nie było grudek. Studzimy. Masło miksujemy na puch. Miksując, dodajemy partiami wystudzoną masę budyniową. Następnie stopniowo mieszankę kawowo-alkoholową miksując na najniższych obrotach.
 Dodatkowo:
cukier puder
WYKONANIE
eklery delikatnie przecinamy wzdłuż i wypełniamy kremem
posypujemy pudrem
Smacznego!

Pizzerinki

Witam Was tym razem wytrawnie;) Jakiś czas temu wykombinowałam takie zakąski do sałatek zamiast pieczywa. Rozeszły się jak ciepłe( nomen omen )bułeczki, więc to chyba o czymś świadczy;P Super alternatywa dla tradycyjnej pizzy na drożdżowym spodzie. Bo to ciasto dzięki dodatkowi śmietany jest kruchutkie i delikatne. Dodatki to już kwestia Waszych gustów J
Składniki na ciasto :
2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłej wody lub mleka
½ kostki świeżych drożdży
4 łyżek gęstej śmietany
łyżeczka soli
4 żółtka
Przygotowujemy zaczyn z drożdży wymieszanych ze szczyptą cukru, wodą i łyżką mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia na 10 minut. Do miski przesiewamy mąkę i robimy wgłębienie; wlewamy zaczyn, żółtka i  śmietanę. Wyrabiamy gładkie ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia na 10 minut. Po tym czasie odgazowujemy ciasto, wykładamy na stolnice podsypaną mąką i rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm. Miseczką wykrawamy spody do pizzerinek.
Pozostałe składniki:
koncentrat pomidorowy
zioła prowansalskie
bazylia
oregano
sól, pieprz, czarnuszka, chilli
szynka
ser żółty
ogórek korniszon
wykonanie:
spody pizzerinek smarujemy koncentratem pomidorowym i obficie posypujemy przyprawami. następnie wykładamy szynkę( ja starłam kawałek szynki na tarce- dzięki temu lepiej przylega do spodu),
 
pokrojony ogórek i posypujemy tartym serem żółtym. 
Wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Pieczemy 20 minut w temp 190 stopni. Najsmaczniejsze na ciepłoJ
Smacznego!

Ciasto śmietankowo-owocowe bez pieczenia

Kilka dni temu miałam jeden z tych momentów, gdy zwyczajnie nie chciało mi się uruchamiać piekarnika, ba nawet nie chciało mi się gotować budyniu do wykonania podstawy kremu…ale wiedziałam, że niebawem zjawi się ktoś ważny i przydałoby się jakieś ciacho do kawy. Zdecydowałam się pójść na tzw. łatwiznę i zrobiłam przekładańca na herbatnikach. Wykonanie razem ze schłodzeniem ciasta zajęło mi ok. 2 godzin. Efekt? Rozpływający się w ustach deser, nie za słodki, orzeźwiający o mleczno- śmietankowym smaku z warstwą mojej ulubionej masy z prażonych jabłek. Ciacho na szybko, a ile radości dla podniebienia;)
Składniki podstawowe:
1 duże (300 g) opakowanie herbatników kakaowych
pół opakowania dużych okrągłych biszkoptów
Masa Jabłkowa z Galaretką:
1 kg obranych jabłek startych na tarce o grubych oczkach
1 galaretka pomarańczowa
Jabłka prażymy pod przykryciem ok 7 minut. Dodajemy suchą galaretkę i jeszcze chwilę prażymy. Lekko studzimy aż nabierze gęstości.
Masa śmietankowa:
2 ½ szklanki mleka
2 śnieżki w proszku
3 łyżki cukru pudru( lub do smaku)
3 łyżeczki żelatyny rozrobione w ¼ szklanki gorącej wody
Śnieżki i puder wsypujemy do schłodzonego mleka. Miksujemy do zgęstnienia. Rozrobioną żelatynę powoli wlewamy do masy cały czas miksując. Masa po chwili zgęstnieje na "ptasie mleczko”
Dodatkowo:
galaretka pomarańczowa rozrobiona w szklance gorącej wody
galaretka agrestowa rozrobiona w szklance gorącej wody
WYKONANIE:
warstwa herbatników+masa jabłkowa z galaretką
warstwa herbatników
½ masy śmietankowej
galaretka pomarańczowa
 
warstwa biszkoptów+ galaretka agrestowa
½ masy śmietankowej + okruszki herbatnikowe

Do schłodzenia na min. 1 godzinę.
Smacznego!