Moja propozycja ciasta na dziś to orzeźwiająco miętowy i aksamitnie czekoladowy tort. Przepis powstał w mojej głowie, gdy myślałam nad zastosowaniem świeżej mięty w słodkich wypiekach. Mój sposób okazał się trafiony:) Tort przypomina mi w smaku słynne czekoladki "After Eight", których jestem fanką:) Miętowy krem jest lekki i orzeźwiający a wyrafinowania całości dodaje krem mocno czekoladowy i płatki czekolady gorzkiej, którymi obficie obsypałam tort. Myślę, że fajnie będzie wyglądał na wiosennym , świątecznym stole:)
Składniki na biszkopt czekoladowy:
- 9 jaj
- niepełna szklanka cukru
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 6 łyżek mąki pszennej
- 3 łyżki kakao
Białka ubijamy. Pod koniec dodajemy cukier i miksujemy na sztywną bezę.
Do bezy dodajemy po jednym żółtku, stale miksując na najniższych obrotach.
Dodajemy mąkę i kakao przesianą na sitku z proszkiem do pieczenia.
Całość delikatnie, ale dokładnie mieszamy i wykładamy do tortownicy.
Pieczemy 35-40 minut w temperaturze 180 stopni.
Studzimy i kroimy na 3 części.
Krem mocno czekoladowy:
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki margaryny
- 200 ml mleka
- 200 g masła
Cukier, kakao, mleko i margarynę gotujemy na małym ogniu "do nitki"( jak polewę). Studzimy.
Masło miksujemy na puch. Dodajemy powoli wystudzoną masę czekoladową.
Miksujemy do uzyskania gęstego kremu.
Krem miętowy:
- 500 ml śmietanki kremówki
- mała garść świeżej lub suszonej mięty (dałam pół na pół)
- 2 opakowania śnieżki w proszku
- 2 śmietan- fixy
- 4 łyżki barwnika zielonego w żelu
Kremówkę wlewamy do garnka i wsypujemy do niej miętę. Gotujemy na małym ogniu ok 4 minuty( cały czas mieszamy, aby się nie przypaliła).
Przygotowujemy naczynie i odcedzamy do niego śmietankę. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia( śmietanka musi być zimna).
Schłodzoną kremówkę miksujemy na gęsty krem. Pod koniec ubijania dodajemy śnieżki, fixy do śmietany oraz barwnik.
Miksujemy do uzyskania gładkiej masy( krem zgęstnieje)
WYKONANIE TORTU " MIĘTA I CZEKOLADA"
- blat ciasta biszkoptowego
- krem czekoladowy
- blat ciasta biszkoptowego+krem miętowy
- blat ciasta biszkoptowego+ wierzch:krem miętowy
- boki :krem miętowy
- wierzch obsypujemy płatkami gorzkiej czekolady i dekorujemy miętą
Schładzamy w lodówce około 3 godziny.
Smacznego!