Dzisiejsze ciasto to w zasadzie „sernikowy przekładaniec”, bowiem sernik stanowi największą część składowąJ Nazwa słusznie wskazuje okazję, na którą ciasto warto przygotować- Jubileusz- bo to jeden z tych wypieków, które przygotowujemy na specjalne okazje.. No cóż jest z nim trochę „zamieszania” ale efekt smakowy wynagrodzi każdą sekundę, którą poświecicie pichceniu. Przepis pochodzi z zasobu przepisów siostry Anastazji, więc mamy tutaj dobrze znaną (i lubianąJ) masę jabłkową, masę z mielonymi orzechami włoskimi, przełamaną powidłami, biszkopt jasny i dwa pokaźne serniki. Muszę Wam jednak nadmienić, że to prawdziwe ciasto gigant( waży około 6, 5 kg) więc warto wybrać je na szczególną okazję z duuużą liczbą gościJ
Składniki na serniki:
· 1, 2 kg dwukrotnie zmielonego sera białego
· 500 g cukru pudru
· 2 budynie śmietankowe bez cukru
· 12 jaj
· 2 łyżeczki proszku do pieczenia
· 300 g margaryny
Margarynę ucieramy dokładnie z cukrem pudrem, dodajemy po 1 żółtku, łyżce zmielonego sera, łyżce budyniu wymieszanego z proszkiem do pieczenia, aż do wyczerpania składnków. Białka miksujemy na sztywno i delikatnie łączymy z masą serową. Wylewamy do dwóch blach wyłożonych papierem do pieczenia.
Pieczemy po 40 minut w temp. 170 stopni.
Biszkopt jasny:
· 6 jaj
· szklanka cukru
· szklanka mąki pszennej
· łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno. Dodajemy cukier i dokładnie miksujemy na sztywną bezę. Następnie dodajemy po 1 żółtku dokładnie mieszając. Wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Mieszamy. Wylewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 40 minut w temp. 180 stopni. Studzimy i kroimy na dwa równe blaty.
Masa jabłkowa:
· 1 kg jabłek
· 2 opakowanie galaretki truskawkowej
· 1 łyżka masła
Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. W garnku rozpuszczamy łyżeczkę masła. Dodajemy jabłka z cukrem, dusimy ok. 4 minuty. Dodajemy suche galaretki. Mieszamy. Lekko studzimy.
Masa orzechowa:
· 250 g zmielonych orzechów włoskich
· szklanka mleka
· 250 g cukru pudru
· 300 g masła
Mleko gotujemy i sparzamy nim zmielone orzechy. Studzimy. Masło miksujemy z pudrem na puszystą masę. Dodajemy po łyżce ostudzonych orzechów. Ucieramy do uzyskania dość gęstej masy.
Dodatkowo:
· słoik powideł śliwkowych
· polewa
WYKONANIE:
sernik
½ powideł
½ masy orzechowej
blat biszkoptowy
masa jabłkowa
blat biszkoptowy
½ masy orzechowej
½ powideł ( lekko rozsmarowujemy ogrzanym nożem)
sernik
polewa
Całość najlepiej smakuje i dobrze się kroi po całonocnym leżakowaniu w lodówce. Ciasto wychodzi naprawdę duże i wysokie( tutaj w porównaniu z p. Walewską i innym przekładańcem).
Mariola ale nas rozpieszczasz :)
OdpowiedzUsuńKolejne piekne ciasto:)
OdpowiedzUsuńPięknie wygląda :)
OdpowiedzUsuńPrzepiękne warstwy. Aż je się oczami! :)
OdpowiedzUsuńwygląda bardzo zachęcająco, chętnie bym spróbowała:)
OdpowiedzUsuńTakie ciasto to bym zjadła:)
OdpowiedzUsuńale ciacho :) tak ładnie się na mnie patrzy.. :))
OdpowiedzUsuńPięknie się prezentuje, szkoda że takie pracochlonne :))
OdpowiedzUsuńCiasto wygląda bardzo apetycznie. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńświetnie się prezentuje! musi być pyszne :)
OdpowiedzUsuńPiękność :)
OdpowiedzUsuńpysznie wygląda :)
OdpowiedzUsuńproszę o dodanie banerka ;)
Jak sparzyć orzechy? Mlekiem polać orzechy ułożone na sitku czy po prostu wlać mleko do orzechów i wymieszać? Ciasto wygląda obłędnie więc będę je robić na święta.
OdpowiedzUsuńMonika
Witam Moniko: zmielone orzechy(w misce lub garnku) zalewam gorącym mlekiem- potem po wystygnięciu orzechy je wchłoną i powstanie dość gęsta masa:)
UsuńWspaniały blog. Na święta upiekłam trzy ciasta i wszystkie się udały. Wyglądały dokładnie tak samo jak na przedstawionych fotkach. Polecam ;-). Monika
OdpowiedzUsuńO to super, bardzo się cieszę:) A jakie piekłaś jeśli możesz zdradzić?Pozdrawiam Cię!
UsuńNajlepsze ciasto jakie jadłam :), cóż fakt jest z nim trochę pracy ... ale naprawdę warto , niedługo znowu będę je robić na urodzinki córci :)
OdpowiedzUsuń