Ciasto z bezą i kremem cytrynowym

Coś ostatnio mało kruchych ciast na blogu… Co by więc nadrobić straty przychodzę z ciastem kruchutkim jak najlepszy maślany herbatnikJ Jest to ciasto naprawdę słodkie i wyjątkowe dzięki nadzieniu „lemon curd”, które, jak dla mnie jest rewelacyjne- słodkie, ale jednocześnie orzeźwiające. Krem wymaga trochę czasu, ale uwierzcie- będziecie naprawdę zadowoleni- ja jestem i zapewne wykorzystam go jeszcze nie raz. Kropką nad „i” w tym cieście jest słodka beza, która genialnie komponuje się z lemon curd. Słowem: kruche, słodkie, z niespodzianką w postaci kremu o zupełnie innym poziomie słodyczy, takiej słodyczy bardzo słodko- kwaskowej. Pycha! Inspiracja: tutaj- dziękuję!
Składniki na ciasto kruche:
80 g prawdziwego masła extra
150g mąki pszennej
2 żółtka
50 cukru
Z podanych składników zagniatamy ciasto kruche. schładzamy w zamrażalniku ok. 20 min. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Spód i boki do połowy wylepiamy ciastem. Nakłuwamy widelcem. Jeśli macie „obciążniki” do kruchego ciasta w postaci suchej fasoli – można użyć- ciasto wtedy nie będzie bardzo rosło. 
Pieczemy 15 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.

Składniki na krem cytrynowy:
2 jaja
1 duża cytryna lub 2 małe
130g cukru
60g masła
Cytryny sparzamy, ocieramy z nich skórkę i wyciskamy sok. .Do metalowej misy wbijamy jaja, dodajemy cukier, sok cytrynowy, skórkę oraz masło.
Na ogniu stawiamy garnek z gotującą wodą, a na nim metalową miskę z zawartością. Całość ubijamy trzepaczką na garnku z gotującą się wodą przez ok 10-15 minut, 
aż masa zacznie gęstnieć. 
Po tym czasie krem przecieramy przez sito. 
Wkładamy do lodówki do schłodzenia.
Składniki na bezę:
3 białka
150 g cukru
szczypta soli
Białka ubijamy z solą na „półsztywno”,  następnie stopniowo dodajemy cukier, aż masa będzie sztywna i gładka.
WYKONANIE
ciasto kruche
 
krem cytrynowy
 
z masy bezowej szprycą wyciskamy beziki
 
pieczemy ok. 20 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.
 Wkładamy do lodówki na min. 2 godziny.
Smacznego!

Ciasto Rozpusta

 
Nazwałam tego przekładańca tak, Moi Drodzy, nie od parady;) To kwintesencja rozpusty dla podniebienia i słodkich zmysłów… Połączenie kruchego ciasta, sernika gotowanego, słodkiego domowego kajmaka oraz nut różanych zakręci Wam w głowach i sprawi, że będziecie chcieli więcej i więcej;) Szczególnie jeśli jesteście fanami bardzo słodkich, innych niż te tradycyjne, serników. Ciasto było przeznaczone na specjalną okazję- zakończenie pewnego bardzo ważnego etapu… i myślę, że sprawdziło się znakomicie, bo kilka osób koniecznie chciało znać przepisJ Więc podajęJ  Tego słodkiego połączenia nie zapomniecie długo;)
Składniki na ciasto kruche:
3 szklanki mąki pszennej
3 żółtka
cukier waniliowy
1/2 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
kostka margaryny
+ marmolada różana
Z podanych składników zagniatamy kruche ciasto. Dzielimy na 3 części. Wkładamy na 1 godzinę do lodówki. Każdą część wykładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy marmoladą i pieczemy 30 minut w temp. 175 stopni. Studzimy.
Składniki na masę serową:
1/2 kg sera białego zmielonego
1/2 szklanki cukru
3 żółtka
cukier waniliowy
3 łyżeczki czubate mąki ziemniaczanej
1/3 szklanki mleka
100g masła
 Ser oraz masło, cukry i żółtka wkładamy do garnka. Całość podgrzewamy, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Mąkę rozrabiamy w 1/3 szklanki mleka. Na gotującą się masę serową wlewamy roztwór mleka i mąki ziemniaczanej. Gotujemy, aż masa zacznie gęstnieć.
Składniki na kajmak:
500 ml mleka
400 g cukru
cukier waniliowy
150 g masła
Mleko gotujemy z cukrami na wolnym ogniu przez około 30 minut, aż zacznie lekko gęstnieć( z łyżki będzie ciągnąć się strużka płynu, tzw. nitka). Studzimy, ale masa ma być lekko ciepła, dodajemy masło
WYKONANIE:
blat ciasta kruchego
masa serowa
blat ciasta kruchego
masa kajmakowa
blat ciasta kruchego ( marmoladą do wewnątrz)
polewa lub lukier czekoladowy i biały
Smacznego!

Ciastka Grzybki mleczno- owocowe

Dziś osłodzę( mam nadzieję;)) Wam wieczór Grzybkami w mojej wersji, a raczej wariacji. Mam do tych ciastek ogromny sentyment i ostatnio przygotowuje je na większe uroczystości, bo cieszą oko i smakują. Ale przecież mnie znacie: nic dwa razy nie może być u mnie identyczne;P Dlatego tym razem zdecydowałam się nadać grzybkom smaku… Ptasiego mleczka. Ten rodzaj masy jest dużo lżejszy i bardziej piankowy, a grzybkom nie odklejają się „kapelusze” od „ogonków”. Dodatkowo zastosowałam niewielką ilość masy z prażonych jabłek, aby nadać im nieco owocowego zacięcia. Efekt? Grzybki są zwarte, lżejsze i mogą spokojnie przetrzymać o 1-2 dni dłużej w lodówce niż te, z tradycyjnym kremem budyniowym. Polecam na Wielkanoc, do koszyczkaJ
 Składniki na ciasto:
600 g mąki pszennej
300 g margaryny
cukier waniliowy
150 g cukru pudru
6 żółtek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
+ białko
+łyżka maku
Żółtka i cukry dokładnie roztrzepujemy. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia do sporej miski. Dodajemy margarynę i siekamy w mące, wlewamy roztrzepane żółtka z cukrami. Zagniatamy ciasto. Wkładamy do lodówki na 1 godz. do schłodzenia. Po schłodzeniu przekładamy na stolnicę podsypaną mąką. Wałkujemy na grubość ok. 2 cm.
Foremką do babeczek wycinamy 12 krążków, a szklanką 12 kółek.
W elementach wycinanych foremką do babeczek robimy 2 cm. dziurki.
Kółkami ciasta wycinanego szklanką oblepiamy foremki do babeczek( od zewnętrznej strony). Z pozostałego ciasta wałkujemy rulon i tniemy na 12 części. Koniec każdego ogonka maczamy w białku a następnie w maku. Wszystkie elementy grzybków wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. 
Pieczemy po 25-30 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.
Składniki na masę jabłkową:
1 kg jabłek
1 łyżeczka masła
1 opakowanie galaretki brzoskwiniowej
Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Prażymy pod przykryciem ok. 10 minut. Dodajemy galaretkę. Mieszamy. Prażymy jeszcze 2 minuty. Lekko studzimy( masa nakładana na ciasto ma być lekko ciepła, bo szybko tężeje)
Masa śmietanowa:
5 łyżek masła
8-9 łyżek cukru pudru
2 małe cukry waniliowe
700 g śmietany 18 % tłuszczu
3 łyżki pełnego mleka w proszku
4-5 łyżek żelatyny rozpuszczonej w 1/4 szklanki gorącej wody
Masło miksujemy z cukrami na puszystą masę. Stopniowo dodajemy śmietanę, miksując aż masa będzie gładka. Pod koniec wsypujemy mleko w proszku. Lekko ostudzoną żelatynę łączymy ze śmietaną. Masa stężeje w lodówce w ok. 20 minut.
Polewa:
120 g masła lub margaryny
1/2 szklanki cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego
2 łyżki kakao( czubate)
4 łyżki mleka
1 czubata łyżeczka żelatyny
Wszystkie składniki (oprócz żelatyny!) gotujemy ok 2 minuty. Żelatynę rozrabiamy w ok. 4 łyżkach gorącej wody. Dodajemy do polewy. Mieszamy. Całość studzimy ok 4 minuty. Polewamy ciasto.
WYKONANIE:
do kapeluszy grzybków nakładamy po 2 łyżki masy jabłkowej
następnie 2-3 łyżki masy śmietankowej
przykrywamy ciasteczkiem z dziurką
wkładamy „korzonek”
odstawiamy na 1 godzinę do lodówki( aby poszczególne elementy dobrze się trzymały)
 dekorujemy ulubiona polewą lub lukrem
 Smacznego!

Ciasto Mon Cheri

Ach osłódźmy sobie te wiosenne smutki powodowane pogodą jakimś dobrym ciachem… Dziś będzie to przekładaniec z mojego przepisu- bardzo prosty, dość efektowny i orzeźwiający. Wiśnia w czekoladzie to nasączony nakropkiem cytrynowym tradycyjny biszkopt, przełożony masami na bazie budyniu: wiśniowego i czekoladowego. Całość wieńczy orzeźwiająca warstwa galaretki wiśniowej i zatopionych w niej wiśni w cukrze. Bajecznie smaczne po schłodzeniu: kremowe, deserowe i jednocześnie lekkie. Wiśnie ( obok mięty) w towarzystwie czekolady to ostatnio jedno z moich ulubionych połączeń. Przekładańca nazwałam jak popularne czekoladki, gdyż moim zdaniem połączenie wiśni i czekolady w akompaniamencie alkoholu nadaje mu właśnie posmaku tych wykwintnych łakoci;)
Składniki na biszkopt:
8 jaj
szklanka cukru
1 1/3 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo dodając cukier. Dodajemy żółtka i miksujemy. Następnie wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Wykładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 40 minut w temp. 175 stopni. Studzimy. Kroimy na 3 blaty. Z jednego literatka wykrawamy biszkopciki.
Składniki na masę czekoladową:
budyń czekoladowy
5 łyżek cukru
1 1/2 szklanki mleka
150g masła
mały kieliszek likieru czekoladowego bądź wódki
Z budyniu , cukru i mleka gotujemy gęsty budyń. Studzimy. Schłodzony miksujemy z masłem , stopniowo wlewając alkohol.
Składniki na masę wiśniową:
budyń wiśniowy
5 łyżek cukru
1 1/2 szklanki mleka
150g masła
 mały kieliszek likieru wiśniowego
Z budyniu , cukru i mleka gotujemy gęsty budyń. Studzimy. Schłodzony miksujemy z masłem , stopniowo wlewając alkohol.
Dodatkowo:
nakropek cytrynowy:
1 cytryna
½ szklanki cukru
2/3 szklanki wody
Z cytryny wyciskamy sok, dodajemy cukier i wodę. Gotujemy 3-5 minut na wolnym ogniu. Studzimy.
galaretka wiśniowa rozrobiona w 300 ml gorącej wody ( odstawiamy do „półstężenia”
100 g wiśni w cukrze
WYKONANIE:
blat biszkoptowy+½ nakropka cytrynowego+krem czekoladowy
blat biszkoptowy+ ½ nakropka cytrynowego+krem wiśniowy
biszkopciki wycięte z biszkopta
wiśnie 
 tężejąca galaretka
Smacznego!