Wigilijna ryba po grecku

Świąteczne potrawy to takie, na myśl  których wspominamy piękne chwile spędzone z bliskimi przy wigilijnym stole, w ciepłym, bezpiecznym domu. To dania, które same wywołują uśmiech na twarzy. Każdy ma przynajmniej kilka przepisów na świąteczne przysmaki, bez których nie może zasiąść spokojnie do wigilijnego stołu;) Mniemam, że nie tylko u mnie należy do nich ryba po grecku;)) Dziś przepis właśnie na nią: aromatyczną, w chrupiącej panierce, z miksem warzyw, które nadają zwyczajnej rybce tej Wigilijnej oprawy.
 Ryba:
1 kg filetów z dorsza lub mintaja ( u mnie mrożone- aby szybciej rozmrozić należy namoczyć w mleku)
2-3 jaja
3-4 łyżki mąki
sól, pieprz do smaku
ewentualnie przyprawa typu kucharek
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
Rybę porcjujemy. Przygotowujemy panierkę, jaj i przypraw i panierujemy: najpierw w samej mące, potem panierka jajeczna. Następnie obtaczamy w bułce.
Smażymy po ok. 9 minut z obu stron na rozgrzanej patelni.
Warzywa:
2 małe cebule
olej do podsmażenia
4 duże marchewki
1 seler
2 kostki rosołowe warzywne
ziele angielskie
liść laurowy
sól, pieprz do smaku
Warzywa obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebule obieramy, siekamy i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju.
Gdy będzie szklista, dodajemy warzywa, kostki rosołowe i dusimy pod przykryciem ok. 15 minut( w razie potrzeby podlewamy wodą). Następnie doprawiamy zielem, liściem i dusimy do miękkości.
Pod koniec doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Na usmażoną rybę wykładamy ciepłe warzywa. Jeśli chcecie rybę po grecku jeść na ciepło, ale przygotować wcześniej, można usmażoną rybę bezpośrednio układać do naczynia żaroodpornego i  obłożyć warzywami- będzie łatwiej podgrzać;)
Smacznego!

Słonecznikowiec bez pieczenia

Przekładane ciasta mają to do siebie, że trzeba im poświęcić sporo czasu… Pieczenie poszczególnych blatów, przygotowywanie kremów, przełożeń, frużeliny- no cóż trochę schodzi;) Czy jednak można w mniej niż godzinę upichcić efektownego i co najważniejsze pysznego przekładańca? Jasne;) Słonecznikowiec jest tego najlepszym przykładem. Okrągłe biszkopty służą za podstawę i „ciastowe” warstwy, a pyszny krem kakaowy przygotowany w mig( bo na ciepło) i prażone ziarna słonecznika sprawiają, że możemy przekupić nawet najbardziej wybrednego łasucha. Ciasto jest niezwykle delikatne i miękkie- po schłodzeniu świetnie się kroi i przypomina w smaku czekoladowy serniczek z nutą orzechową( dzięki prażonemu słonecznikowi). Ciasto na blaszkę 22x 25 cm. Do zrobienia w mniej niż 60 minut.
Składniki podstawowe:
70 sztuk okrągłych biszkoptów
Składniki na masę:
3 jaja
2 łyżki mąki ziemniaczanej
cukier waniliowy
1 szklanka śmietany 18%
3 szklanki mleka
1 szklanka cukru
2 łyżki kakao
100 g masła
Jaja miksujemy ze śmietaną, mąką ziemniaczaną, kakao, cukrem waniliowym.
Na małym ogniu gotujemy  mleko z cukrem i masłem. 
Mieszając, stopniowo dodajemy zmiksowane jajka. Chwilę gotujemy do zgęstnienia, stale mieszając.
Dodatkowo:
100 g ziaren słonecznika
1 łyżka masła
2 łyżki cukru brązowego lub zwykłego
 Słonecznik prażymy na patelni z dodatkiem masła do zrumienienia.
WYKONANIE:
warstwa biszkoptów
1/3 masy*ma byc jeszcze ciepła
warstwa biszkoptów + 1/3 masy
warstwa biszkoptów+ 1/3 masy
wierzch posypujemy ziarnami uprażonego słonecznika i posypujemy brązowym cukrem
Schładzamy w lodówce ok 2 godziny.
Smacznego! 

Tort orzechowo- czekoladowy

Torty to fajna bajka jeśli chodzi o komponowanie ostatecznego smaku- zmieniając rodzaj nasączenia, czy nawet wprowadzając niewielkie zmiany do baz kremów, możemy tworzyć słodkie cudeńka, które ucieszą Jubilatów;) Ten tort robiłam dla mojej Bratowej na urodziny- musiał więc być zupełnie wyjątkowy… A że było to zimą – zdecydowałam się na trochę cięższe smaki: orzechy i czekoladę. Całość nasączona rumem, skryta w biszkopcie o klasycznym smaku. Pamiętam, że był naprawdę mocno nasączony, wilgotny i treściwy, ale jednocześnie można się było pokusić o kolejny trójkącik tortuJ Polecam więc Wam wykonanie tortu o tych smakach zimową porą.
Składniki na biszkopt:
6 jaj
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 łyżki oleju
szczypta soli
Białka oddzielamy od żółtek miksujemy na sztywno z dodatkiem soli. Następnie stopniowo wsypujemy cukier i miksujemy na sztywną bezę. Dodajemy po jednym żółtku. Ubijamy na najniższych obrotach. Stopniowo wsypujemy mąki przesiane z proszkiem i dokładnie mieszamy. Na końcu wlewamy olej, mieszając. Wylewamy do tortownicy( boki smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą w spód wykładamy papierem do pieczenia). Pieczemy 45 minut w temp. 175-180 stopni. Wyjmujemy z piekarnika w miejsce bez przeciągów. Po 5 minutach zdejmujemy obręcz tortownicy. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Składniki na krem orzechowy:
200 g orzechów włoskich zmielonych
½ szklanki cukru
½ szklanki mleka
250 g masła
Mleko gotujemy z cukrem. Dodajemy orzechy i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia. Masło miksujemy na puch. Partiami dodajemy masę mleczno orzechową i miksujemy na gęsty krem
Składniki na krem czekoladowy:
3/4 szklanki cukru
2 łyżki kakao
2 łyżki margaryny
200 ml mleka
200 g masła
Cukier, kakao, mleko i margarynę gotujemy na małym ogniu "do nitki"( jak polewę). Studzimy. Masło miksujemy na puch. Dodajemy powoli wystudzoną masę czekoladową. Miksujemy do uzyskania gęstego kremu.
Składniki na masę śmietankową:
¾ szklanki kremówki
fix do śmietan lub masa śmietanowa
cukier puder do smaku
250 g serka mascarpone
Kremówkę miksujemy na sztywno z fixem i pudrem. Dodajemy po łyżce serka mascarpone, mieszając drewnianą łyżką(nie miksujemy).
Składniki na nasączenie:
100 ml rumu
100 ml przegotowanej wody+ 1 łyżka cukru
Dodatkowo:
różyczki z masy cukrowej z tego przepisu
WYKONANIE:
blat biszkoptowy+ nasączenie
krem czekoladowy
blat biszkoptowy+ nasączenie
krem orzechowy
blat biszkoptowy+ nasączenie
masa śmietankowa+dekoracja
Smacznego!