Ciasto z bezą orzechową

Jesień to orzechy i orzechowe wypieki. Aromatyczne, otulające ciepłym, słodkim zapachem. Nie byłabym sobą , gdybym w tym sezonie nie wykorzystała orzechów w połączeniu z kruchym ciastem. Tak powstał ten przekładaniec. Bardzo słodka beza orzechowa i słodki krem na bazie wielu żółtek przełamany kwaskową wiśnią… I jesienne dłuuugie wieczory już są do zniesienia ; )
Składniki na ciasto:
2 i pół szklanki mąki pszennej
5 łyżek cukru
cukier waniliowy
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
20 dag margaryny
4 żółtka
słoik dobrego dżemu wiśniowego ( 1 słoik 300 g na 3 blaty ciasta wystarczy)
Z podanych składników zagniatamy ciasto. Dzielimy na 3 równe części.
Dwie części ciasta wykładamy do dwóch jednakowych blaszek ( u mnie 22 x 26 cm), nakłuwamy widelcem,smarujemy dżemem i pieczemy ok 35 minut w temp 180 stopni. Studzimy

Składniki na bezę orzechową:
1/3  ciasta kruchego
dżem wiśniowy 
4 białka
3/4 szklanki cukru
25 dag obranych orzechów włoskich
Ciasto wykładamy na brytfankę. Nakłuwamy widelcem i smarujemy dżemem wiśniowym.
Orzechy siekamy. Białka miksujemy na sztywno. Pod koniec dodajemy cukier i miksujemy na bezę. Dodajemy orzechy i mieszamy. Wykładamy na ciasto. Pieczemy 40 minut w temperaturze 180 stopni. (bez termoobiegu) .Studzimy.

Składniki na krem:
4 żółtka
¾ szklanki cukru
cukier waniliowy
2 łyżki mąki pszennej
1 ½  łyżki mąki ziemniaczanej
2 szklanki mleka
25 dag masła
Żółtka ubijamy z cukrem waniliowym. Dodajemy obie mąki i znów miksujemy,dolewając pół szklanki mleka. Resztę mleka gotujemy z cukrem . Po zagotowaniu  zalewamy masą jajeczną. Gotujemy budyń. Studzimy. Masło ubijamy na puch,stopniowo dodajemy po łyżce budyniu. Miksujemy na kremową masę
WYKONANIE:
blat ciasta kruchego z dżemem
½ kremu
blat ciasta kruchego z dżemem
½ kremu
upieczony blat kruchego z dżemem i bezą orzechową

Smacznego!

Mleczna Kanapka na Słodki stół

Często dostaję od Was pytania, jakie ciasta najlepiej wykonać na przyjęcie weselne. Ach, opcji jest całe mnóstwo: ale musimy pamiętać o kilku podstawowych czynnikach: np. o jakiej porze roku je organizujemy, czy sala weselna jest klimatyzowana, jak będzie wyglądała dekoracja stołów i rozmieszczenie potraw…itp. Zawsze sugeruję ciasta, które „ wytrzymują” kilkugodzinne posiedzenia ( np. serniki, ciasta przekładane gotowaną masą, nie śmietaną( względy bezpieczeństwa) , ogólnie ciacha , które nie zmienią pięknego wyglądu ( pod wpływem temperatury) na nieprzyjemną w odbiorze wizualnym papkę.. Świetnym rozwiązaniem na weselach są też popularne ostatnio „Słodkie stoły” – w tym wypadku Słodkości i ciacha są odseparowane od reszty wytrawnych potraw i przekąsek. Nie wiem jak Wy- ale ja nie preferuję układania ciasta na paterach obok owoców na stołach głównych. Ach ale rozpisałam się , a właśnie chcę Wam polecić poręczne, eleganckie a przede wszystkim smaczne rozwiązanie : bankietówki  Mleczna Kanapka o smaku dokładnie takim jak popularna przekąska firmy Kinder. Zapraszam!
Składniki na ciasto:
6 jaj
1 szklanka cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
3 łyżki kakao
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki oleju
3 łyżki przegotowanej wody
Białka oddzielamy od żółtek. Miksujemy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Miksujemy na bezę. Dodajemy po jednym żółtku i mieszamy. Następnie dolewamy olej,wodę i mąki przesiane z proszkiem do pieczenia i kakao. Mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem. Pieczemy 35 minut w temperaturze 175 stopni. Studzimy. Kroimy na dwie części. 
Foremką wykrawamy kształty. 
Składniki na masę a’la mleczna kanapka:
1/2 szklanki mleka
1 szklanka cukru
cukier waniliowy
2 szklanki mleka w proszku
250 g masła
Mleko gotujemy z cukrem i cukrem waniliowym około 3 minuty- do rozpuszczenia cukru. Odstawiamy do ostygnięcia. Masło miksujemy na puch. Powoli dolewamy ostudzone mleko z cukrem i miksujemy. Następnie wsypujemy mleko w proszku i miksujemy najpierw na najniższych obrotach, stopniowo zwiększając do najwyższych. 
Dodatkowo: 
kolorowa posypka
polewa
WYKONANIE:
przygotowujemy formę do bankietówek, docinamy boczne tasiemki i układamy w formie
wkładamy 1 partię ciastek
 masa
2 partia ciastek
masa
3 partia ciastek***  + polewa 
***lub pominąć i posypać posypką – jak u mnie 2 wersje : z polewą i posypką ( w sumie 16 ciastek)

Smacznego!

Ślimaczki pikantne

Cześć Słodziaki! Dziś nie mam dla Was słodkości a pomysł na bardzo pikantne i sycące przekąski w formie ślimaczków z ciasta drożdżowego.  Jak ktoś lubi pizzę- będzie zadowolony. Tego typu przekąski idealnie sprawdzą się na imprezach, lub będą fajnym dodatkiem do kubka czerwonego barszczyku.  Dla odważnych proponuję pikantny sos sriracha a dla tych o łagodnieszym podniebieniu- ajwar.
Składniki na ciasto :
2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłej wody lub mleka
½ kostki świeżych drożdży
4 łyżek gęstej śmietany
łyżeczka soli
4 żółtka
Przygotowujemy zaczyn z drożdży wymieszanych ze szczyptą cukru, wodą i łyżką mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia na 10 minut. Do miski przesiewamy mąkę i robimy wgłębienie; wlewamy zaczyn, żółtka i  śmietanę. Wyrabiamy gładkie ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia na 10 minut. Po tym czasie odgazowujemy ciasto, wykładamy na stolnice podsypaną mąką i rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm. 
Składniki:
szynka
mozzarella
sos sriracha lub ajwar
papryka czerwona
pieczarki przesmażone z cebulką
rukola świeża
pomidor
ogórek korniszon
przyprawy: sól, pieprz, bazylia, oregano, czarnuszka
Smarujemy ostrym sosem sriracha ( lub ajwarem dla mniej odważnych : )) i wykładamy nasze składniki pokrojone w słupki. Mozzarellę ścieramy na tarce lub rwiemy na małe kawałki. Doprawiamy: solą , pieprzem, oregano, bazylią.
Zwijamy roladę ( spawem do dołu) i kroimy w dość grube plastry.
Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy ok 30 minut w 175-180 stopniach ( z termoobiegiem).
Smacznego!

Tort dla Kawosza

Bycie kawoszem zobowiązuje. Nie mniej jednak niż przygotowanie tortu dla kawosza. A ten nie zadowoli się jakimś jej byle substytutem, nawet w wypieku. Kawosz chce w torcie PRAWDZIWEJ kawy. Wyzwanie podjęte, misja zakończona sukcesem. Ten słodki jegomość to połączenie waniliowego biszkoptu, nasączonego dobrą wódką o smaku espresso, kawowy krem , nawiązanie do tortu Sachera : dżem morelowy i warstwa deserowej czekolady. Nie zaśniecie po takim torcie  ; )
Składniki na biszkopt:
6 jaj
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka maki pszennej tortowej
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo wsypując cukier, aż postanie sztywna, lśniąca beza. Dodajemy po 1 żółtku, miksując na najniższych obrotach. Następnie wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i dokładnie, acz delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Wykładamy do tortownicy( samo dno wykładamy papierem- boki suche!) i pieczemy ok. 40 minut w temp. 175 stopni. Studzimy. Kroimy na 3 blaty.
Nasączenie:
½ szklanki wódki espresso + 1/3 szklanki przegotowanej wody
Krem kawowy:
2 budynie czekoladowe
¾ szklanki cukru
2 szklanki mleka
4 łyżki kawy sypanej zaparzonej w 1/3 szklanki gorącej wody ( po zaparzeniu wyrzucamy fusy- zostawiamy sam napar do ostudzenia)
2 łyżki kakao
300 g masła
Budynie gotujemy na mleku z cukrem( będzie bardzo gęsty). Odstawiamy do ostudzenia.
Kakao mieszamy z ostudzoną kawą na konsystencję gęstej papki..
Masło miksujemy na puch, stopniowo dodajemy budyn i „kawowe kakao”.
Miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.
Dodatkowo:
słoik dżemu morelowego
½ tabliczki deserowej czekolady
wiórki waflowe do przyozdobienia boków
WYKONANIE:
blat biszkoptowy
 nasączenie + 4 łyżki dżemu
1/3 kremu
blat biszkoptowy+ nasączenie + 4 łyżki dżemu
1/3 kremu
blat biszkoptowy+ nasączenie + 4 łyżki dżemu
1/3 kremu

wiórki czekolady deserowej + boki: wiórki waflowe 

Smacznego!

Zwyczajna Drożdżówka z dżemem

 
Nie zawsze przychodzi ochota na wyrafinowane i wymyślne „ COŚ słodkiego”. Chwilami człowiek ma ochotę na proste ciasto, czasem nawet nie na ciasto , a na błogi jego aromat unoszący się przy pieczeniu po całym mieszkaniu…  Kojący zapach, który świadczy o tym, że „dom żyje”, że tu się gotuje, tu się piecze i tu jest gościnnie, stąd nie wyjdziesz głodny : ) Proste ciasta przynoszą wiele radości przy pieczeniu a i dają pewność powodzenia . Ta drożdżówka jak szybko się pojawiła – tak szybko zniknęła. Domownicy zanęceni zapachem schodzili się do kuchni jak zahipnotyzowani : ) Ciepłego Świętowania 11 Listopada Kochani!
Składniki na ciasto drożdżowe:
Zaczyn:
3 szklanki mąki pszennej
30 g świeżych drożdży
1/4 szklanki letniego mleka
1 łyżeczka cukru
Pozostałe składniki:
3 jaja
½  szklanki ciepłego mleka
½  szklanki cukru
1 łyżka cukru waniliowego
125 g rozpuszczonego prawdziwego masła
szczypta soli
+ 2 łyżki rozpuszczonego masła do posmarowania

Dodatkowo:
słoik gęstego dżemu
cukier puder do oprószenia po wierzchu

Mąkę przesiewamy, robimy małe wgłębienie. Drożdże mieszamy z cukrem i mlekiem i wlewamy do mąki mieszamy lekko i przykrywamy bawełnianą ściereczką na 10 minut( odstawiamy w ciepłe miejsce).Gdy rozczyn podwoi swoje rozmiary, dodajemy roztrzepane w mleku jajka, cukier, cukier waniliowy, sól i miksujemy ciasto mikserem z hakami około 5 minut( aż będzie w miarę gładkie)
Następnie wlewamy rozpuszczone, przestudzone masło i miksujemy jeszcze 5 minut. Ciasto posypujemy mąką i  przykrywamy ściereczką Odstawiamy w cieple miejsce, bez przeciągów na godzinę. 
Gdy wyrośnie, przekładamy je na stolnicę posypaną mąką.
Rozwałkowujemy w koło. Smarujemy dżemem i zawijamy.
Przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub folią aluminiową ; ). Wierzch drożdżówki smarujemy rozpuszczonym masłem. 
Pieczemy ok 40 – 50 minut w temp. 170 stopni ( u mnie z termoobiegiem).
Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego! 
M.