Ciasto Pijak

Ten świąteczny przekładaniec to połączenie ciasta o nazwie: „Cycki Murzynki” i duuuużej dawki alkoholu- nazwa więc nikogo nie powinna dziwić ;P Wysoki jegomość wodzi na pokuszenie swoją kremową masą z dużą ilością żółtek, słodkim biszkoptem makowo- kokosowym i zaskakuje kwaskowatością czarnej porzeczki. Alkohol jednak gra tutaj znaczące, pierwsze skrzypce- dzięki niemu „Pijak” nie zamula, a staje się ciastem wykwintnym, słodkim, kremowym, ale nie przesłodzonym. Polewa na bazie extraciemnego kakao sprawia, że ciasto smakuje jak alkoholowa pralina- polecam!
Składniki na biszkopt:
4 jaja
1 szklanka cukru
½ szklanki mąki pszennej
½ szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżki letniej wody
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo dodając cukier. Dodajemy żółtka i miksujemy. Następnie wsypujemy mąki przesiane z proszkiem do pieczenia i wodę. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Wykładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 35 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.
Składniki na biszkopt makowo- kokosowy:
6 białek
210 g cukru
100 g wiórek kokosowych
3/4 szklanki suchego maku
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno z cukrem. Dodajemy wiórki, mak i proszek do pieczenia. Delikatnie mieszamy. Wykładamy na blachę do pieczenia wyłożoną papierem. Pieczemy 40 minut w temp. 170 stopni. Studzimy.
Składniki na masę:
6 żółtek
budyń waniliowy
1 ½ szklanki mleka
3 łyżki mąki pszennej
9 łyżek cukru
cukier waniliowy
250 g masła
½ szklanki mleka mieszamy dokładnie z żółtkami, cukrami, budyniem i mąką. Resztę mleka gotujemy. Na gotujące mleko wlewamy masę żółtkową i gotujemy budyń. Studzimy. Miksujemy z masłem( stopniowo, po łyżce).
Pozostałe składniki:
duży słoik dżemu z czarnej porzeczki ( najlepszy domowy)
duże opakowanie okrągłych biszkoptów
½ szklanki spirytusu
polewa
WYKONANIE:
biszkopt
 
dżem z czarnej porzeczki
 
ciasto makowo-kokosowe
 
masa
 
biszkopty obficie namaczane w spirytusie
 
polewa










Smacznego!

Ciasto Duetka z Galaretką

Po świętach zapraszam Was na jedną z moich nowości: Duetkę z dwoma rodzajami mas na bazie grysiku wykończonej owocowymi wyspami pomarańczowej galaretki. Ciasto jest niezwykle kremowe i dość słodkie a przy tym orzeźwiające. Kombinowałam, bo chciałam stworzyć jakieś dobre ciacho na puszystym biszkopcie i powiem Wam , że z tych kombinacji powstał niezły kawał ciacha. Rozpływa się w ustach, po schłodzeniu smakuje jak deser pucharkowy. Ja jestem zadowolona, a Wy? Spróbujecie?;)
Składniki na biszkopt:
8 jaj
szklanka cukru
1 1/3 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo dodając cukier. Dodajemy żółtka i miksujemy. Następnie wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Wykładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 40 minut w temp. 175 stopni. Studzimy. Kroimy na 2 blaty. Z jednego szklanką wykrawamy biszkopciki.
Składniki na masę:
3 szklanki mleka
cukier waniliowy
szklanka cukru
8 czubatych łyżek kaszy manny
250 g masła
Mleko gotujemy z cukrami i kaszą do zgęstnienia. Studzimy. Masło miksujemy na puch. Dodajemy przestudzoną masę z kaszy manny, miksując.
 mleczna
½ masy pozostawiona bez dodatków
ciemna:
½  masy zmiksowana z saszetką czekolady instant o smaku pomarańczowym lub 1 łyżką kakao
Dodatkowo:
1 galaretka pomarańczowa rozrobiona na 350 ml gorącej wody
50 g wiórków kokosowych
WYKONANIE
blat biszkoptowy+masa ciemna
krążki biszkoptowe
3/ 4 masy mlecznej
biszkopt z otworami
¼ masy mlecznej
przestrzenie ciasta pokryte kremem posypujemy obficie wiórkami kokosowymi
w otwory wlewamy tężejącą galaretkę
Smacznego!

Wielkanocne ciasta II

Życzę Wam moi kochani, aby Wasze Święta były słodkie, spędzone w gronie tych, których kochacie, aby było trochę cieplej ( pogodowo i w duchu;))  
Przychodzę do Was także z propozycjami ciast na Wielkanoc w moim wydaniu. Zamówień było sporo, więc i ciast jest kilka;)Większość z tych tutaj to moje nowe pomysły- przepisy niebawem. Kilka z nich natomiast już znacie.
Lista ciast świątecznych:
Pani walewska
Duetka z galaretką i kremem
Pijak
Sernik na biszkopcie z brzoskwinią
Ciasto Kawowo Karmelowe
Czekoladowy Cytrynowiec
Mazurek z masą kajmakową i czarną porzeczką
Smacznego i udanych wypieków!

Babka z jogurtem greckim

Wielkanoc za pasem, więc na blogu nie może zabraknąć prawdziwej baby;) Ta jednak ma w sobie niespodziankę w postaci dodatku ananasowego jogurtu greckiego. Sprawił, że na długo zachowała świeżość. Puchata, mocno cytrynowa, zero zakalca- idealnie wypieczona. Osobiście zawsze w babach wielkanocnych irytował mnie dość wyczuwalny smak proszku do pieczenia- wiadomo- ucierane ciasto wymaga sporego jego dodatku. Zaskakująco: w  tej babce proszku do pieczenia nie wyczuwamy- widocznie jogurt grecki skutecznie ten smak zniwelował. Przepis stąd z moimi modyfikacjami.:)
Składniki: ( wszystkie w temp. pokojowej)
20 dag masła 80 %
20 dag drobnego cukru
4 jaja
45 dag mąki pszennej
sok  i skórka starta z połowy cytryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody oczyszczonej
20 dag jogurtu greckiego z kawałkami ananasa
Masło miksujemy na puch. Stopniowo wsypujemy cukier, aż masa będzie puszysta, kolejno wbijamy całe jaja, stale miksując. Następnie dodajemy skórkę i sok cytrynowy, i partiami mąkę z proszkiem i sodą oraz jogurt grecki
i ucieramy drewnianą łyżką do połączenia wszystkich składników, a ciasto nabierze powietrza. 
Ciasto wykładamy do formy babkowej wysmarowanej masłem i obsypanej mąką.
Wyrównujemy
Pieczemy 50-60 minut w temp. 175-180 stopni
Zostawiamy 30 minut do ostudzenia w formie. 
Następnie przekładamy i „suszymy” na kratce.  Można polać lukrem,  ale i bez niego jest wystarczająco słodkaJ
Smacznego!

Śmietanowiec z malinami pieczony na biszkopcie

 Mój ostatni wypiek: wczoraj upieczony, a dziś już tylko słodkie wspomnienie… Może to dlatego , że mniejsza blaszka(?) może dlatego, że lubię się dzielić(?) a może dlatego, że był po prostu pyszny(?) J Musicie sprawdzić sami… Ja na zachętę mogę tylko powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych wersji „nibysernika” jakie przerobiłam i spośród których jadłam: delikatny, bo na biszkopcie, puszysta śmietankowa pianka i owocowy akcent w postaci malin., które nadają mu nieco soczystości.  Wykombinowałam taką wersję, bo nie miałam wystarczającej ilości mąki, żeby zrobić kruche- tak powstał wariant nibysernika na biszkopcieJ Blaszka 22x25 cm.
Składniki na biszkopt:
4 jaja
¾ szklanki cukru drobnego
5 czubatych łyżek mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo wsypując cukier, aż postanie sztywna, lśniąca beza. Dodajemy po 1 żółtku, miksując na najniższych obrotach. Następnie wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i dokładnie, acz delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Wykładamy do blaszki i pieczemy ok. 30-35 minut w temp. 175 stopni. Studzimy.
Składniki na masę „serową”
6 białek
szklanka cukru
2 budynie śmietankowe
3 śmietany 18 % tłuszczu (po 330 g każda)
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo wsypując cukier, aż powstanie lśniąca beza. Wsypujemy proszek budyniowy i delikatnie miksujemy na najniższych obrotach. Dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy całość.
Dodatkowo:
garść mrożonych malin
WYKONANIE:
ostudzony blat biszkoptowy w blaszce wyłożonej po brzegi papierem do pieczenia+½ masy serowej
 
maliny
 
½ masy serowej
 
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 55 minut.
 
Zostawiamy do ostygnięcia w zamkniętym piekarniku.
Smacznego!