Ciasto Królewiec

Jesień nas powitała, więc i sezon na miodowe, aromatyczne wypieki czas zacząć!( u mnie nie kończy się on w zasadzie nigdy;)) Królewiec to kruche placki miodowe przekładane waniliową masą( na ciepło), w przekroju ciasta pojawia się także mięciutki biszkopt, a całość zwieńczamy polewą czekoladową.  Ciacho szybkie w wykonaniu, nie za bardzo słodkie, z przepisu niezawodnej s. Anastazji;) Najlepiej jeśli poleży w lodówce przez noc- miodowe blaty zmiękną i ciasto będzie stanowiło spójną, pyszną całość.
Składniki na ciasto miodowe:
2 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
½ szklanki cukru
2 łyżki miodu
150 g margaryny rozpuszczonej
1 jajo
Z podanych składników zarabiamy ciasto kruche. Dzielimy na 2 części. Wykładamy do dwóch blach wyłożonych papierem do pieczenia. Pieczemy po 25 minut w temp. 200 stopni. Studzimy.
Składniki na biszkopt:
6 jaj
szklanka cukru
aromat waniliowy
szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka oddzielamy od żółtek i miksujemy na sztywno. Pod koniec dodajemy stopniowo cukier i miksujemy na sztywną bezę. Dodajemy żółtka i mieszamy mikserem na najniższych obrotach. Następnie mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i kilka kropel aromatu waniliowego i delikatnie, ale dokładnie mieszamy. Pieczemy 35 minut w temp. 175 stopni. Studzimy.
Składniki na masę waniliową:
¾ szklanki cukru
3/4 kostki masła
1 l mleka
2 łyżki mąki pszennej
4 łyżki mąki ziemniaczanej
2 cukry waniliowe
W szklance mleka dokładnie roztrzepujemy mąki. Resztę mleka zagotowujemy z cukrami i masłem. Na gorące wlewamy roztwór mąk. Gotujemy do zgęstnienia, stale mieszając.
Polewa:
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki gorącej wody
3-4 łyżki masła
3 łyżki kakao
Puder rozpuszczamy w gorącej wodzie. Dodajemy masło i podgrzewamy do rozpuszczenia. Przez sitko przesiewamy kakao i dokładnie roztrzepujemy widelcem.
WYKONANIE:
blat miodowy
 
ciepła masa waniliowa
 
biszkopt
 
ciepła masa waniliowa
 
blat miodowy( mocno dociskamy)
 
polewa

 
Smacznego!

Ciasto Pingwinek

 
 „Pingwinek” to moja wersja ciasta Kinder Pingui. Poczwórnie(!) czekoladowe ciasto(dwa blaty czekoladowego biszkoptu i dwa rodzaje czekoladowej polewy. „Czekoladowa czekoladowość" przełamana masą śmietanową z dodatkiem cytrynowej galaretki.  Jak wiecie, zamiast kremówki często wykorzystuję do mas śmietanowych śmietanę 18 %- tak stało się i tym razem. Masa nie zasładza, a daje przyjemny, mleczno- cytrynowy akcent. Bardzo polecam- ciasto „poszło” prawie całe 1 dnia;) Tym razem wykonałam w okrągłej formie o średnicy 26 cm.
Składniki na biszkopt:
6 jaj
¾ szklanki cukru
¾ szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
Białka oddzielamy od żółtek. Dodajemy do nich szczyptę soli i miksujemy na sztywno. Pod koniec dodajemy cukier i ubijamy na sztywną bezę. Dodajemy po jednym żółtku i miksujemy na najniższych obrotach. Mąkę przesiewamy i proszkiem do pieczenia. Dodajemy do masy jajecznej i mieszamy. Pod koniec dodajemy kakao i jeszcze raz delikatnie, ale dokładnie mieszamy. Pieczemy 35-40 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy. Kroimy na dwa równej grubości blaty.
Polewa I:
5 łyżek cukru
1 łyżka żelatyny rozrobiona w 2 łyżkach gorącej wody
3 łyżki kakao
100 g masła lub margaryny
5 łyżek śmietany 18% tłuszczu
Cukier, kakao i margarynę rozpuszczamy. Dodajemy żelatynę i podgrzewamy. Do masy dodajemy śmietanę i szybko roztrzepujemy widelcem.
Masa śmietanowa:
400 g śmietany 18% tłuszczu lub jogurtu greckiego
300 g masła roślinnego
5-6 łyżek cukru pudru
1 opakowanie „Śnieżki”
galaretka cytrynowa rozrobiona na pół szklanki gorącej wody
3 łyżeczki żelatyny rozrobione w ¼ szklanki gorącej wody
Masło miksujemy z pudrem na puszystą masę. Stopniowo dodajemy śmietanę i ucieramy. Wsypujemy śnieżkę i miksujemy, następnie dodajemy ostudzone: galaretkę i żelatynę. Miksujemy do uzyskania gęstej masy* masa szybko tężeje.
Polewa II:
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki gorącej wody
3-4 łyżki masła
3 łyżki kakao
Puder rozpuszczamy w gorącej wodzie. Dodajemy masło i podgrzewamy do rozpuszczenia. Przez sitko przesiewamy kakao i dokładnie roztrzepujemy widelcem.
WYKONANIE:
blat czekoladowy
 
½ masy śmietanowej
 
polewa I( czekamy ,aż stężeje)
 
½ masy śmietanowej
 
blat czekoladowy
 
polewa II

Smacznego!

Zdrowe ciasteczka bez cukru

Dziś przepis na coś zdrowego, smacznego i dającego dużo energii. W dobie ostatniego „boom” na zdrową żywność w szkołach, postanowiłam sprawdzić, czy można przyrządzić zdrowy smakołyk bez użycia cukru. Da się ;) Inspirację znalazłam tutaj, ale dodatki to już kwestia smaku i Waszej wyobraźni. Ciasteczka słodzone miodem są o wiele bardziej aromatyczne, niż te na bazie cukru, a pełnoziarnista mąka i mnóstwo bakaliowych dodatków dodaje im niepowtarzalnego smaku. Polecam szczególnie w wersji z prażonym słonecznikiem;)Idealne na śniadanie do szklanki gorącego mleka.
Składniki:
1 1/3 szklanki mąki pełnoziarnistej
1 szklanka płatków owsianych
250 g masła
½  szklanki ziaren słonecznika
100 g rodzynek
50 g siekanych orzechów ziemnych
kilka siekanych migdałów
5 łyżek miodu
3-4 krople olejku waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Słonecznik prażymy na patelni do zbrązowienia. Studzimy.
Masło ucieramy z olejkiem waniliowym i miodem. 
Wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia
i wyrabiamy łyżką ciasto( - ma być miękkie i tłuste). 
Dodajemy słonecznik, płatki owsiane,rodzynki, migdały, orzechy i szczyptę soli, wyrabiamy.
Owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na godzinę. Po schłodzeniu z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko spłaszczamy każde ciastko. Pieczemy 15-20 minut w temp. 175 stopni.
A tu w towarzystwie zdrowych muffinek z mąki pełnoziarnistej- także bez cukru i prawie bez tłuszczu:)
Smacznego!

Ciasto "Salceson"

Dziś ciasto o bardzo intrygującej nazwie- niektórych wręcz ona sama zniechęca do wykonania, ale nie mnie;) Uwielbiam przygotowywać takie przekładańce o śmiesznych nazwach, tym bardziej że jest ono naprawdę pyszne i ma bardzo ciekawą strukturę (przypominającą przekrój rzeczonego salcesonu, hihi). To połączenie kruszonki w ciemnym cieście na bazie sody, cienki blat ciasta biszkoptowego, słodziutkiego mlecznego kremu i kolorowej galaretki. Jeśli znudziły Wam się tradycyjne biszkoptowe przekładańce- Wasze podniebienia będą zadowolone!Przepis stąd.
Składniki na ciasto ciemne:
3 jaja
1 szklanka śmietany
3 łyżki dżemu
3 płaskie łyżki kakao
1 łyżeczka sody
Wszystkie składniki dokładnie miksujemy.
Składniki na ciasto jasne:
3 szklanki mąki
cukier waniliowy
1 szklanka cukru
1 margaryna
Margarynę rozpuszczamy z cukrami na małym ogniu. Lekko studzimy, dodajemy mąkę i kruszymy w palcach na gruby piasek. Studzimy.
Wykonanie ciasta ciemno- jasnego:
Do ciasta ciemnego wsypujemy kruszonkę z ciasta jasnego i mieszamy.
 Wylewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy 35-40 minut w temp.  175-180 stopni. Studzimy.
 Kroimy na dwa równe blaty.
Biszkopt:
3 jaja
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywno, stopniowo wsypując cukier. Następnie dodajemy żółtka i miksujemy. Wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Dokładnie mieszamy. Wykładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 25-30 minut w temp 180 stopni. Studzimy .Kieliszkiem wykrawamy dziurki ( biszkopciki można zjeść;))
 
Krem:
2 szklanki mleka
szklanka cukru
cukier waniliowy
1 szklanka maki pszennej
250 g masła roślinnego
Szklankę mleka miksujemy dokładnie z mąką i cukrem waniliowym. Resztę mleka zagotowujemy z cukrem kryształem. Na gorące mleko z cukrem wlewamy zawiesinę mleka z mąką. Gotujemy do zgęstnienia, studzimy. Miksujemy z masłem.
Dodatkowo:
galaretka truskawkowa rozrobiona w szklance gorącej wody
polewa
galaretka agrestowa rozrobiona w szklance gorącej wody

WYKONANIE:
blat ciasta ciemno-jasnego+½ kremu
 
blat biszkoptowy z dziurkami
 
tężejąca galaretka zielona
 
tężejąca galaretka czerwona
 
½ kremu
blat ciasta ciemno-jasnego+polewa

Smacznego!